Sayfalar

21 Ekim 2011 Cuma

Biberonlarda BPA bulunmayacak

"Biberonlarda BPA bulunmayacak"

TEB Genel Sekreteri Ecz. Özgür Özel, Sağlık Bakanlığı'nın yaptıkları uyarılara kulak verdiklerini belirterek, artık biberonlarda ve benzeri ürünlerde BPA maddesinin yasaklandığını vurguladı.
TEB Genel Sekreteri Ecz. Özgür Özel, biberonlarda BPA maddesinin yasaklanmasına yönelik bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında, TEB olarak geçen yıl Temmuz ve Kasım aylarında yapmış oldukları iki basın açıklaması ile Bisfenol A (BPA) içeren biberonlardaki hayati ve geri dönülemez sonuçları olan risklere dikkat çektiklerini anımsatan Özel, BPA içeren ürünlerin sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi bozuklukları, nörolojik sorunlar, obezite, hiperaktivite, kalp hastalığı, meme kanseri, kısırlık gibi bir dizi ciddi sağlık sorununa yol açtığını, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerde tümör gelişimine dahi neden olabildiğini ve bebeklerin gelişimini olumsuz etkilediğini belirttiklerini aktardı. Bu doğrultuda Avrupa Komisyonu'nun BPA'lı biberonların 2011 yılından itibaren Avrupa çapında satışını yasaklayan kararına vurgu yaparak, söz konusu kimyasalı içeren ürünlerin satışının Türkiye'de de yasaklanması için yetkilileri göreve davet ettiklerini dile getiren Özel, "Bu uyarılarımız sonucunda, Sağlık Bakanlığı tarafından 7 Şubat 2011'de yayımlanan 'Emzik, Biberon, Biberon Başlığı, Alıştırma Bardağı, Alıştırma Bardağı Kapağı ve Benzeri Ürünlerin Üretimi, İthalatı Ve Bildirim Esaslarına Dair Tebliğ' ile önemli bir adım atılarak Polikarbonat ve Polisülfon içeren Termoplastiklerde Bisfenol A Salınımı kullanımı yasaklanmıştır. Bakanlığın bu uygulamaya geçmesi doğru ve yerinde bir karardır" dedi.

"BPA burçok üründe bulunuyor"

Ancak BPA sadece bebek biberonlarında değil, gıda ve sıvı tüketimi ve saklamasında kullanılan birçok üründe bulunduğunu, söz konusu maddenin özellikle sıcak yiyecekler ve içecekler ile temasa geçtiğinde daha da tehlikeli hale geldiğini vurgulayan Özel, şu uyarılarda bulundu:
"Halk ve çevre sağlığına zararlı sonuçları olan bu maddeyi içeren tüm ürünlerin kullanımının durdurulması ve yasaklanması yolundaki hukuksal zeminin oluşturulması için yetkilileri harekete geçmeye, basın mensuplarını da konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz. Daha ucuz ve çok üretim adına halk sağlığını tehdit eden, ekolojik dengeye zarar veren her türlü uygulamanın, yalnızca bugünü değil çocuklarımızın geleceğini de düşünerek durdurulması için, Birliğimiz her zaman üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edecektir."
******************************* Bebek Bakımı - Bebek Beslenmesi - Bebek Sağlığı Hamilelik - Tüp Bebek - Doğum -- Çocuk Eğitimi çocuk gelisimi, Çocuk Psikolojisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

*********************

Bebek Bakımı - Bebek Beslenmesi - Bebek Sağlığı Hamilelik - Tüp Bebek - Doğum -- Çocuk Eğitimi çocuk gelisimi, Çocuk Psikolojisi