Sayfalar

5 Kasım 2015 Perşembe

Hiperaktif mi yaramaz mı?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu çok sık rastlanan ancak doğru teşhisin zor konulduğu bir sorundur. Her hareketli çocuğa tıbbi açıdan hiperaktif denemez. Ayrıca dikkat eksikliği de küçümsenecek bir sorun değildir. Çocuğun davranışları iyi incelenmeli ve ona göre önlem alınmalıdır.

Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konusunda ebeveynleri aydınlatıcı bilgiler aktardı. “Her hareketli çocuğun, dikkatini toparlayamayan ya da fevri kararlar veren bireyin DEHB olarak tanılanması son derece hatalı bir yaklaşımdır.” diyen Eser, “Öncelikle DEHB tanısı konulabilmesi için üç farklı tür davranış bozukluğundan birinin özelliklerini belirgin olarak taşıması gerekir: Aşırı dikkatsiz olanlar, hiperaktifolanlar ve fevri davranışlar gösterenler.” bilgisini de ekledi.

DEHB’i ikiye ayıran Eser şöyle devam etti:

AŞIRI DİKKATSİZ OLAN DEHB GRUBU


dikkat-eksikliği

Belli bir konuya hiç odaklanamaz, ya da kısa süreli odaklanıp akabinde dikkati dağılır.
İlgisini çekmeyen bir konudan çok daha kısa sürede sıkılıp uzaklaşırlar.
Eşyalarını sık sık kaybeder, organizasyon gerektiren işleri yapmakta zorlanırlar.
Siz bir şeyler anlatırken dinlemiyor gibi görünürler, sık sık hayal âlemine dalarlar.

Oyunların ve aktivitelerin kurallarına uymakta zorlanırlar.

HİPERAKTİF OLAN DEHB GRUBU

Bir yerde uzun süre oturarak ya da hareket etmeden duramazlar.
Sürekli konuşur, karşılarındakini dinlemeden konuşmayı sürdürürler.
Çevrelerindeki nesnelere dokunma eğilimi gösterirler.
İşlerini sessizce yapmakta zorlanırlar.
Fevri olan DEHB grubu;
Ani kararlar verirler.
Sabırsızdırlar.
Karşılarındakinin sözünü sık sık keserler.
Neticelerini düşünmeden eylemde bulunur ya da sözler sarf ederler.

hiperaktiviteÇocuğunuzun yukarıdaki gruplardan birine girdiğini düşünüyor ve o gruptaki davranış özelliklerinden en az üçünü gösteriyorsa bir uzmana görünmeniz ve teşhis konulmasını istemelisiniz.

Sürekli kabızlık ya da ishal halinin bulunması DEHB’nin önemli belirtilerinden biridir. Son dönemde bağırsak ile beyin arasındaki ilişkiyi inceleyen nörologların önerdiği beslenme listelerine uyulması birkaç ay sonunda belirgin iyileşmelerin, uzun süreli diyetler ise DEHB’nin tamamen iyileşmesinin umudu olmaya başlamıştır.

DEHB teşhisi genellikle 4-5 yaşa kadar konur. 7 yaşından sonra DEHB’ninbaşlama ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle çocuğunuz yukarıdaki davranışlara benzer özellikleri taşıyorsa başka bir sorunu olabilir ama DEHB’den şüphelenmemelisiniz.

Bu özellikler kısmen her çocukta olabileceği için dikkat etmeniz gereken nokta davranışın rahatsız edici bir boyutta olup olmadığıdır.

İlaç tedavisi mümkündür ancak birkaç dakikalık testle konulan teşhisin sıhhati tartışmalı olacağından son ihtimal olarak değerlendirilmelidir.

Anne baba eğitimi, öğretmen eğitimi, destek grupları ve bilişsel davranışçı terapi metotları DEHB’nin tedavisinde önceliklidir. Evde başlayan, okulda devam eden ve terapi ile desteklenen süreç tedavinin başarısını artırır.


******************************* Bebek Bakımı - Bebek Beslenmesi - Bebek Sağlığı Hamilelik - Tüp Bebek - Doğum -- Çocuk Eğitimi çocuk gelisimi, Çocuk Psikolojisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

*********************

Bebek Bakımı - Bebek Beslenmesi - Bebek Sağlığı Hamilelik - Tüp Bebek - Doğum -- Çocuk Eğitimi çocuk gelisimi, Çocuk Psikolojisi